Produkcja maszyny TBM dla Gdańska

Podczas spotkania w Schwanau Günter Richter przypomniał, że produkcja maszyny była poprzedzona dwoma miesiącami dyskusji technicznych z wykonawcą. Od momentu podpisania umowy producent miał 9 miesięcy na wywiązanie się z jej warunków. Ze względu na napięty harmonogram, wynikający z warunków przetargowych, podjęto decyzję o wykorzystaniu maszyny, która wcześniej była zaangażowana w innym projekcie. Gdyby produkcja była prowadzona od podstaw, proces jej przygotowania trwałby rok. Oczywiście, jakość i wykonanie wszystkich elementów jest na najwyższym poziomie, popartym gwarancją producenta. 

Tarcza przejdzie pod Martwą Wisłą z pochyleniem 4% na wejściu i na wyjściu. Maszyna będzie rozebrana po wykonaniu pierwszej nitki tunelu, zdemontowana, przetransportowana i ponownie złożona do drążenia drugiej nitki. Zostaną one połączone siedmioma przejściami awaryjnymi.

Rozpoczęcie produkcji elementów obudowy tubingowej w listopadzie

Janusz Sokolnicki (dyrektor kontraktu), reprezentujący wykonawcę (Obrascon Huarte Lain) tłumaczył, że na początku prowadzenia prac tunelowych ekipa budowniczych będzie wzmocniona pracownikami firmy Herrenknecht. W miarę postępu działań zastąpią ich pracownicy z Hiszpanii i z Polski. Na jednej zmianie do obsługi wszystkich prac w zakresie tunelowania pracować będzie około 40-50 osób.

Rozpoczęcie produkcji elementów obudowy tubingowej planowane jest na połowę listopada. Wykorzystane zostaną w tym celu trzy linie technologiczne. 1 grudnia wszystkie mają już działać przy pełnej prędkości. Jeden pierścień takiej obudowy ma szerokość 2 m i składa się z siedmiu elementów. Przestrzeń między wykopem tunelu a jego obudową będzie wypełniona mieszanką betonową (na każde 2 m tunelu trzeba będzie jej wpompować 16 m3).

Transport TBM - rzeką, morzem, lądem

Wymagającą ale też interesującą będzie operacja logistyczna związana z transportem maszyny do Gdańska. Przewidziano transport lądowy oraz drogami wodnymi barkami rzecznymi i morskimi. Ponadgabarytowe elementy rzeką popłyną do portu w Rotterdamie, a następnie barkami morskimi do Gdańska, gdzie zostaną wyładowane w Porcie Węglowym, zlokalizowanym 200 m od szybu startowego. Stamtąd transportem kołowym przewiezione zostaną na plac budowy. Największy element tarczy (główne łożysko) ma wielkość 6 x 6 m, a jego waga to 240 t. Z niemieckiej fabryki przyjedzie w sumie około 450 transportów samochodami ciężarowymi. Po ponownym zmontowaniu TBM i przeprowadzeniu testów drążenie najprawdopodobniej rozpocznie się na początku lutego przyszłego roku.

Gdański tunel w pierwszej lidze światowej

Dymitr Petrow-Ganew - szef sprzedaży na Polskę powiedział: „Warto zauważyć, że jest to tarcza, która oprócz kilku innych tarcz tej wielkości na świecie, jest jedną z największych, jeśli chodzi o tarcze płuczkowe. Dzięki temu projektowi Polska dołączyła do pierwszej ligi światowej w zakresie budowy tuneli”.

W uroczystości odbiorowej w Schwanau udział wzięli m.in. Paweł Adamowicz - prezydent Gdańska, Andrzej Bojanowski - wiceprezydent Gdańska, Ryszard Trykosko - prezes spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne (GIK). Dwumiesięcznik „Geoinżynieria drogi mosty tunele” oraz portal inzynieria.com reprezentował prezes Wydawnictwa INŻYNIERIA - Paweł Kośmider.

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku

Budowa tunelu pod Martwą Wisłą wpisana jest w realizowaną w Gdańsku Trasę Słowackiego. Najważniejszą jej częścią jest budowa obiektu inżynierskiego o długości 2159 m, a w tym tunelu pod Martwą Wisłą o długości 1377,5 m. Będzie to tunel wykonany metodą drążenia za pomocą maszyny TBM na długości 1072,5 m.

Zgodnie z założeniami powstaną dwa równoległe tunele dla obsługi dwóch kierunków. Obudowa tunelu wykonana zostanie z elementów prefabrykowanych. W najniższym miejscu tunel znajdzie się blisko 35 m pod lustrem Martwej Wisły. Wyloty zlokalizowane będą na wysokości nabrzeży: „Dworzec Drzewny” w odległości około 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły i „Dworzec Wiślany” w odległości około 370 m od zachodniego brzegu rzeki (więcej na temat tunelu w artykule „Tunel drogowy pod Martwą Wisłą w Gdańsku”, Geoinżynieria drogi mosty tunele 4/2010 [27]).


Zobacz fotogalerię z odbioru TBM z fabryki w Schwanau