• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

TYLKO U NAS: Tunel w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach – raport z budowy

Opublikowano: 23-02-2015 Źródło: inzynieria.com, DTŚ S.A.

W Gliwicach trwają prace związane z realizacją kontraktu G2, w ramach którego powstaje tunel drogowy o długości 493 m i wysokości 5,4 m. Będzie on przebiegał pod ulicami Zwycięstwa i Dworcową. Prace przekroczyły już półmetek.


Fot. DTŚ S.A. Fot. DTŚ S.A.

Tunel, który powstaje w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach w ramach kontraktu G2, na wlocie i wylocie będzie dwukomorowy, a miejscami czterokomorowy. Konstrukcją nośną jest dwu- lub czteronawowa rama żelbetowa, składająca się z układu trzech lub pięciu ścian szczelinowych połączonych monolitycznie z żelbetowym ryglem płytowym. Jego wlot zostanie zlokalizowany w rejonie ul. Dworcowej, a wylot na wysokości fabryki drutu przy ul. Dubois.

Fot. DTŚ S.A. Fot. DTŚ S.A.

Tunel realizowany jest z wykorzystaniem metody stropowej. Ściany konstrukcyjne wykonywane są w technologii ścian szczelinowych. Konstrukcja podzielona jest na sekcje, każdą sekcję ściany drąży się w osłonie zawiesiny bentonitowej. Po wydrążeniu szczeliny do zaprojektowanej głębokości wprowadzany jest kosz zbrojeniowy oraz układany jest beton metodą kontraktor. Ostatnim etapem wykonania konstrukcji nośnej tunelu jest budowa płyty stropowej na mokro na tzw. gruncie. Dodatkowo w miejscach występowania otworów technologicznych (przez które będzie wydobywany urobek z tunelu) strop powstaje w technologii tradycyjnej na szalunkach systemowych. W dalszej kolejności wykonawca przystępuje do usunięcia gruntu między ścianami do poziomu spodu dolnej warstwy konstrukcyjnej drogi.

Stan zaawansowania prac budowlanych

Roboty na budowie śródmiejskiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach są już na półmetku – stan zaawansowania prac wynosi 58%. W ramach odcinka G2 kontynuowane są obecnie głównie roboty związane z wykonaniem 493 m tunelu. Budowane są ściany w technologii ścian szczelinowych oraz poszczególne segmenty stropów (zabetonowano już 24 z 41, co stanowi około 59% zrealizowanych stropów tunelu). Rozpoczęto także realizację wykopów w tunelu – na odcinkach z gotowymi segmentami stropów.

Ponadto trwa budowa m.in. wiaduktów w ciągu DTŚ nad ul. Jana Śliwki (zabetonowano i sprężono ustrój nośny), w ciągu ul. Sienkiewicza (wiadukt zabetonowano i sprężono), nad ul. Królewskiej Tamy (wykonano ustrój nośny), wiaduktu i kładki dla pieszych w rejonie ul. Robotniczej (planowane oddanie do użytku wiosną 2015 r.), a także mostu nad Kłodnicą i terenami zalewowymi (na styku z odcinkiem G1 DTŚ) na prawej nitce ułożono warstwę wiążącą, na lewej nitce zabetonowano dwa przęsła). Ruszyły także roboty związane z wykonaniem nowego mostu nad rzeką Kłodnicą w ciągu ul. Orlickiego, segmentów tunelu w rejonie ul. Dworcowej oraz nowego wiaduktu i kładki nad DTŚ w ciągu ul. Częstochowskiej.

Prace związane z wyposażeniem tunelu w instalacje bezpieczeństwa, energetyczne, teletechniczne, nadzorowania i sterowania ruchem, wodociągową i kanalizacyjną będą miały miejsce w II połowie 2015 r.

Utrudnienia w związku z prowadzonymi pracami
W związku z prowadzonymi pracami kierowcy muszą się liczyć z wieloma utrudnieniami. Do listopada 2015 r. zamknięta będzie ul. Zwycięstwa (od ul. Dubois do ul. Fredry), aby umożliwić rozbiórkę istniejącego obiektu w ciągu tej ulicy, budowę ścian tunelu oraz realizację jego stropów. Na wykonanym stropie tunelu ulica Zwycięstwa zostanie odtworzona. Przejezdna pozostała ul. Dworcowa, ale ruch z dotychczasowej jezdni przeniesiono na nowo wybudowany drogowy
by-pass, który powstał na gotowych stropach przyszłego tunelu. W starym śladzie ul. Dworcowej realizowane są ściany szczelinowe i stropy tunelu.

Drogowa Trasa Średnicowa
Drogowa Trasa Średnicowa o planowanej długości 31,3 km połączy Katowice z Gliwicami. Obecnie przebiega przez 6 miast – od węzła z ul. Kujawską w Gliwicach, poprzez Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów, do węzła z ul. Murckowską w Katowicach. Ostatni odcinek – G2 – będzie miał 5,6 km długości. Poprowadzi on ruch od ul. Kujawskiej, przez centrum miasta do węzła DK88 z ul. Portową. Realizacja inwestycji będzie kosztowała ponad 700,4 mln zł brutto. Termin umowny zakończenia robót budowlano-montażowych na tym odcinku DTŚ w Gliwicach przewidziano na koniec 2015 r. Udostępnienie do ruchu powinno nastąpić w I kwartale 2016 r. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską. Pozostałe środki pochodzą z kredytu zaciągniętego przez rząd w Europejskim Banku Inwestycyjnym, z państwowej rezerwy subwencji ogólnej oraz z budżetu
miasta.

Zobacz też: Tunel w ciągu DTŚ w Gliwicach

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia