Jak podkreśla niemiecki producent, warunki geologiczne panujące w rejonie prowadzenia prac to prawdziwe wyzwanie zarówno dla inżynierów konstruujących maszynę, jak i dla budowniczych. Problemem jest nie tylko zróżnicowana geologia, ale też występowanie szczelin i pęknięć oraz wysoki poziom wody gruntowej.

Ze względu na specyficzne warunki geologiczne panujące w Kuala Lumpur inżynierowie z niemieckiej firmy wraz ze specjalistami ze spółki Joint Venture MMC-Gamuda opracowali w Schwanau specjalną maszynę drążącą, która łączy w sobie cechy urządzenia EPB (ang. earth pressure balance) i tarczy Mixshield. W efekcie powstała maszyna zdolna do pracy w czterech różnych trybach i po raz pierwszy została zastosowana w ramach malezyjskiego projektu.

Łącznie w ramach tej inwestycji Herrenknecht dostarczył sześć maszyn TBM typu Variable Density oraz dwa urządzenia EPB TBM.

Kuala Lumpur to metropolia zamieszkiwana przez 7 mln osób. Korki tworzą się tam nie tylko w godzinach szczytu, dlatego koniecznością staje się wprowadzanie ruchu pod ziemię. Projekt o nazwie Klang Valley Mass Rapid Transit (MRT) obejmuje budowę trzech linii metra. Długość mera w Kuala Lumpur wynosi 51 km. W zdecydowane większości jest ono prowadzone na powierzchni, jednak w centrum konieczne jest wprowadzenie ruchu pod ziemię. 

O firmie Herrenknecht AG pisaliśmy też w innych wiadomościach i artykułach ---> więcej