Po 16 miesiącach tunelowania 22 sierpnia TBM nazwany Lightning przebił się przez ścianę szybu po europejskiej stronie cieśniny Bosfor. To duży sukces z uwagi na trudne warunki, w jakich realizowany jest projekt.

Prawdziwe wyzwanie stanowiły prace tunelowe wykonywane pod ciśnieniem wody wynoszącym 11 bar - i to w rejonie aktywnym sejsmicznie. Tunel przebiega przez warstwy osadów i twardych skał, co oznaczało konieczność skonstruowania urządzenia TBM typu mixshield, które poradzi sobie zarówno z twardym, jak i miękkim podłożem. Średnica maszyny o długości 120 m i wadze 3300 ton wynosi 13,66 m. Moc napędu to 4900 kW, a moment obrotowy 23290 kNm.

Głównym wykonawcą inwestycji jest turecka firma Yapı Merkezi İnş. Ve San. A. Ş., a jego partnerem jest koreańska spółka SK Engineering.

 

O projekcie Eurasia Tunnel
Realizacja tego śmiałego projektu jest jednym z najbardziej wymagających przedsięwzięć inżynierskich w zakresie tunelowania spośród obecnie realizowanych na świecie. W najgłębszym punkcie tunel przebiega 106 m poniżej poziomu morza. Dzięki średnicy wewnętrznej wynoszącej około 12 m będzie można zbudować po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, ulokowane na dwóch poziomach. 3,34 km tunelu z połączenia o długości łącznej wynoszącej 5,4 km zostało zrealizowane przez maszynę TBM zbudowaną przez niemieckiego producenta - Herrenknecht AG.


Turcja: połączenia komunikacyjne przez cieśninę Bosfor

Więcej o tunelach drogowych