Prace wiertnicze, rozpoczęte w grudniu 2014 r., były prowadzone w zróżnicowanych strukturach geologicznych, zarówno w formacjach wapiennych, jak i w twardych skałach. Wykonawca zmagał się też z problemem powodowanym przez wody podziemne. Najwyższe notowane dziennie osiągi w drążeniu wynosiły do 38 m.

Tunel wodny powstał w ramach projektu, którego początku sięgają 1977 r. Chodziło o przesył wody ze zbiornika Rosemont. Zbiornik ten powstał w 1960 r. w celu zwiększenia dostaw wody do miasta. Badania geotechniczne pod kątem realizacji tunelu prowadzono już 38 lat temu. Potem jednak projekt został zawieszony. Napływająca do miasta ludność, rozwój infrastruktury i przemysłu przyczyniły się do coraz większych problemów z zapewnieniem dostaw wody pitnej. Dlatego w 2010 r. odświeżono dawny projekt i podjęto decyzję o wykorzystaniu wody ze zbiornika, powstałego w tym celu kilka dziesięcioleci wcześniej.

Obecnie, w połowie stycznia 2016 r., wykonawca zajmuje przygotowaniem do montażu w tunelu rurociągu betonowego o średnicy 2,13 m i dalszym jego wyposażaniem.