W gdańskim tunelu trwają przeglądy, a także spisywane są protokoły odbioru końcowego w branżach: drogowej, konstrukcyjnej, mostowej, sanitarnej, teletechnicznej, elektroenergetycznej, torowej, kolejowej. Ponadto przeprowadzane są konfiguracje wszystkich systemów bezpieczeństwa zainstalowanych w tunelu.

Centrum Zarządzania Tunelem zapewni ciągły monitoring

Całodobowy monitoring ruchu pojazdów w tunelu oraz stan wszystkich urządzeń będzie nadzorowany przez operatorów w Centrum Zarządzania Tunelem (CZT), które powstało przy ul. Marynarki Polskiej w Gdańsku.

"CZT ma dwa stanowiska operatorskie. Każde z nich wyposażone jest w 4 monitory służące do nadzorowania instalacji tunelowych oraz jeden monitor alarmowy systemu wideo. Obrazy z kamer monitoringu są wyświetlane na ścianie graficznej, złożonej z czterech monitorów LCD o przekątnej 42” oraz na monitorach stanowiskowych. Każde stanowisko ma pulpit sterowania kamerami, pulpit systemu telefonów awaryjnych SOS oraz pulpit obsługi systemu nagłośnienia, wyposażony w mikrofon. Stan urządzeń i instalacji będzie prezentowany na ekranach za pomocą oprogramowania wizualizującego typu SCADA, które umożliwia kontrolę stanów awaryjnych oraz monitorowanie zdarzeń drogowych lub technicznych w tunelu" - podaje GIK.

Sterowanie ruchem pojazdów i nadzorowanie działania całego systemu jest w pełni zautomatyzowane - odbywa się przez centralny komputer.

"Sygnały pomiarowe, kontrolne i sterujące trafiają do komputera centralnego za pośrednictwem rozproszonych urządzeń wejścia-wyjścia (RIO) poprzez światłowodową magistralę komunikacyjną. Do komputera centralnego podłączone są sygnały statusowe wszystkich urządzeń i instalacji" - czytamy w komunikacie.

Co ważne, wszystkie urządzenia biorące udział w zarządzaniu i sterowaniu są zdublowane, co zapewnia bezpieczną i ciągłą pracę całego systemu. Dzięki temu w przypadku awarii elementów systemu zarządzania można wymienić uszkodzone podzespoły bez wyłączania systemu i konieczności zamykania tunelu.

"Zastosowane systemy zapewniają w pełni automatyczną pracę i właściwą reakcję urządzeń w przypadku zdecydowanej większości zdarzeń oraz awarii. Do zadań operatów należy kontrola działania automatycznego systemu zarządzania tunelem oraz reagowanie na zdarzenia nietypowe poprzez interwencyjne uruchamianie odpowiednich programów systemu zarządzania, a w szczególności zatrzymywanie i ponowne wznawianie ruchu pojazdów, kierowanie zachowaniem osób w tunelu za pośrednictwem systemu nagłośnienia oraz pomoc w trakcie prowadzenia akcji ratowniczej" - podkreśla GIK.

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku

Tunel w Gdańsku będzie najdłuższym tunelem drogowym w Polsce – część znajdująca się pod rzeką ma 1378 m, a długość całego obiektu inżynierskiego to 2159 m.

Podziemny szlak powstał w ramach IV – najtrudniejszego i najbardziej wymagającego zadania w ramach budowy Trasy Słowackiego. Do jego drążenia wykorzystano ważącą 2200 ton i mierzącą 91 m maszynę TBM firmy Herrenknecht o średnicy 12,56 m. W najniższym miejscu trasa przebiega blisko 35 m pod lustrem Martwej Wisły. Tarcza przeszła pod rzeką z pochyleniem 4% na wejściu i na wyjściu. Maszyna została rozebrana po wykonaniu pierwszej nitki, zdemontowana, przetransportowana i ponownie złożona do drążenia drugiej, bliźniaczej tuby. Wyloty tunelu są zlokalizowane na wysokości nabrzeży: „Dworzec Drzewny” w odległości około 520 m od wschodniego brzegu Martwej Wisły i „Dworzec Wiślany” w odległości około 370 m od zachodniego brzegu rzeki.

Prace budowlane w tunelu zrealizowano pod koniec grudnia 2015 r.

Więcej o tunelu pod Martwą Wisłą w temacie specjalnym

Zobacz najnowsze zdjęcia z tunelu pod Martwą Wisłą