Na całym świecie realizowanych jest wiele spektakularnych projektów z zakresu budownictwa podziemnego. Trudno się temu dziwić – tunele drogowe, kolejowe czy też takie, w których przebiegają linie metra, pozwalają na sprawną organizację ruchu m.in. w największych aglomeracjach. Z kolei w terenach górzystych czy trudno dostępnych są często jedyną szansą na skrócenie czasu podróży między miejscowościami rozdzielonymi naturalnymi przeszkodami. Co istotne – ich realizacja jest możliwa bez ingerencji w istniejący krajobraz.

Tam, gdzie pozwalają na to warunki geologiczne, tunele wykonywane są przy użyciu maszyn TBM. Wiodącym producentem tego typu sprzętu jest niemiecka firma Herrenknecht AG. O najbardziej spektakularnych projektach, do realizacji których zaangażowano maszyny TBM tego producenta, mówił Dymitr Petrow Ganew (Area Sales Manager, Herrenknecht AG) podczas II Konferencji „Budownictwo Podziemne“.

Tunel Gottharda

Wśród  największych przedsięwzięć z zakresu budownictwa podziemnego, którego byliśmy świadkami w ostatnim czasie, bezwzględnie wymienić należy budowę najdłuższego tunelu kolejowego na świecie – tunelu pod przełaczą Św. Gottharda w Szwajcarii. Składa się on z dwóch jednotorowych tuneli o długości 57 km, połączonych tunelami ewakuacyjnymi w odległości co 325 m.

Realizacja tej inwestycji wymagała wydrążenia 85 km tuneli w litej skale pod masywami Alp. Do tej budowy zmobilizowano cztery TBM-y wyprodukowane przez firmę Herrenknecht AG. Średnica ich tarcz wynosiła od 8,83 do 9,58 m. Drążenie tunelu trwało łącznie 17 lat, a wydajność, jaką osiągnęły TBM-y, to 56 m dziennie.

Tuen Mun – Chek Lap Kok Link w Hongkongu

Budowa tunelu drogowego Tuen Mun – Chek Lap Kok Link w Hongkongu jest rekordowa z innych powodów. Do drążenia wykorzystano największą na świecie tarczę – jej średnica wyniosła bowiem 17,63 m. Tunel, o którym mowa, połączył Hongkong, Zhuhai oraz Macao. Składają się na niego dwie nitki, każda z nich ma długość 4,2 km.

Tunel Euroazjatycki w Istambule

Mówiąc o największych projektach tunelowych na świecie, nie można pominąć Istambułu. Władze budowę kolejnych spektakularnych przepraw przez cieśninę Bosfor uznały bowiem za symbol nowej Turcji. A zapowiedzi wielkich projektów, nie pozostają bez pokrycia. Tylko w ostatnim czasie zakończona została w Istambule realizacja dwóch wielkich projektów: trzeciego mostu drogowo-kolejowego oraz tunelu Euroazjatyckiego.

Jednorurowy, dwupoziomowy tunel o długości 3,34 km i średnicy wewnętrznej wynoszącej 12 m został posadowiony na głębokości ponad 100 m poniżej poziomu morza. Do jego drążenia posłużyła maszyna Mixshield TBM firmy Herrenknecht AG, której średnica miała średnicę 13,6 m. Drążenie zakończyło się po 16 miesiącach od rozpoczęcia prac, co jest rekordowym osiągnięciem, biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia.

Sieć metra w Doha w Katarze

W 2022 r. w Katarze będzie odbędzie się jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń – Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Do tego czasu w mieście Doha, które będzie jednym z gospodarzy imprezy, mają powstać cztery nowe linie metra. Oznacza to, że w bardzo krótkim czasie w mieście wydrążone trzeba było wydrążyć ponad 110 km tuneli. Plan został wykonany, a jego realizacja zajęła 31 miesięcy. Pierwsza tarcza zaczęła praować w lutym 2014 r., a ostatnie przebicie nastąpiło we wrześniu 2016 r. Na placu budowy katarskiego metra pracowało łącznie 21 maszyn EPB o średnicach tarcz skrawających od 7,05 do 7,11 m. 

Zobacz także: "Najbardziej spektakularne realizacje z udziałem maszyn TBM Herrenknecht"