„Montaż korpusów tarcz Wisła I i Wisła II oraz budowa szybu startowego zostały zakończone. Teraz prace montażowe przeniosą się na poziom płyty fundamentowej przyszłej stacji, czyli około 13 m pod ziemię” – podaje wykonawca II linii warszawskiego metra, AGP Metro Polska.

Przednie części maszyn zostaną umieszczone na betonowych „kołyskach” znajdujących się na dnie szybu startowego. Aby podnieść ważący około 400 t korpus TBM, zostanie w tym celu wykorzystany specjalistyczny dźwig o udźwigu wynoszącym około 600 t. Kiedy obie maszyny znajdą się już w szybie startowym, wówczas wykonawca rozpocznie instalację 85-metrowego zaplecza technicznego. Prace te potrwają około miesiąca.

„Maszyny Wisła I i Wisła II wykonają dwa równoległe tunele łącząc stacje Dworzec Wileński i Stadion, następnie przejdą 8 m pod dnem Wisły, by zakończyć pracę na stacji Powiśle. Pierwsza z nich zacznie pracę na przełomie stycznia i lutego. Ze względów bezpieczeństwa – druga wystartuje miesiąc później” – podaje AGP Metro Polska.8 stycznia odbyło się testowanie dźwigu i lin. W tym celu podniesiono jeden z TBM-ów. Prace przy opuszczaniu maszyny mają rozpocząć się około godz. 9.30.

Pierwotnie obie maszyny miały rozpocząć drążenie tuneli z terenu budowy na Powiślu, ale wskutek awarii, do jakiej doszło w sierpniu ub. r. i w jej efekcie zalania części budowanej stacji, wykonawca zdecydował, że aby zakończyć budowę metra w  zaplanowanym czasie, należy przenieść tarcze na plac Wileński.

Zobacz fotogalerię

Zobacz inne fotogalerie z budowy II linii warszawskiego metra

Przeczytaj artykuł o realizacji II linii metra

Przeczytaj rozmowę z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym spółki Metro Warszawskie