Zgodnie z informacjami krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) prace ziemne (włącznie z nasypem) na budowanym w Nowej Hucie odcinku S7 (w. Rybitwy–w. Igołomska) wykonano już w 95%. Na 74% trasy położona jest warstwa wiążąca nawierzchni, na 13% warstwa ścieralna. Skończona jest przebudowa torów tramwajowych na ul. Igołomskiej. Wiadukt w ciągu ul. Nad Drwinią jest ukończony. Pozostałe 11 obiektów (mosty i wiadukty) są w trakcie realizacji, a wykonane prace są na poziomie od 50 do 93% – czytamy w komunikacie GDDKiA.

Co istotne, ponad 80% zaawansowania wynoszą prace związane z budową mostu na Wiśle, który jest największym obiektem inżynierskim realizowanym w ramach inwestycji. Estakady prowadzące na obiekty były betonowane na rusztowaniach stacjonarnych, natomiast konstrukcje stalowe przęseł nurtowych o długości 200 m zostały zmontowane na estakadach i nasunięte podłużnie oraz opuszczone do odpowiednich wysokości. Następnie zamontowano wanty (liny), łącznie 64 sztuki dla dwóch nitek i równolegle betonowano segmenty żelbetowej płyty pomostu – podała GDDKiA.

W chwili obecnej w obrębie pylonów prowadzona jest budowa umocnienia prawego brzegu Wisły w celu ochrony fundamentów. Rozpoczęło się także malowanie podpór i ustrojów nośnych. Wykonywana jest instalacja elektryczna na obiekcie i kapy chodnikowe.

Na przeprawę składają się dwa równoległe obiekty o długości odpowiednio 706  i 695,5 m, o ustroju nośnym sprężonym, z podwieszeniem w formie want i zespoloną środkową częścią przęsła podwieszonego. Elementy charakterystyczne obiektu, czyli pylony dwusłupowe w kształcie litery „A”, mają wysokość 61,9 m. Powstający w ramach budowy kolejnego odcinka S7 most będzie najdłuższym tego typu obiektem w województwie. 

Stanowiąca część wschodniej obwodnicy Krakowa droga S7 prowadząca od w. Rybitwy do w. Igołomska ma łącznie 4,5 km długości. Inwestycja ma zostać sfinalizowana do lipca 2017 r.

S7 Lubień–Rabka

Jednocześnie w 2016 r. rozpoczęła się realizacja kolejnych odcinków S7 na trasie z Krakowa do Zakopanego. Pierwszy z  nich to odcinek S7 Skomielna–Rabka Zdrój oraz DK47 Rabka Zdrój–Chabówka, drugi dotyczy drogi ekspresowej S7 z Lubnia do Naprawy. Trzeci to tunel drogowy na trasie Naprawa–Skomielna.

W ramach budowy pierwszego z nich trawa budowa najdłuższej (liczącej 992 m długości) estakady nad doliną w Skomielnej Białej. Wykonywane są roboty palowe i zbrojeniowe na podporach. Na estakadzie (425 m długości) nad potokiem Stachorówka, DK28 i dwoma łącznicami węzła Skomielna oraz na łącznicach węzła Skomielna trwają roboty palowe na podporach. Na estakadzie w Rabce Zdroju (o długości 407 m) betonowane są przyczółki, na moście w Skawie prowadzone są roboty zbrojarskie, ciesielskie i betonowe. W ramach robót drogowych kontynuowano wykopy na węźle Skomielna oraz na odcinku drogi krajowej nr 7 w Rabce-Zdroju. Wykonywane są gwoździe gruntowe na skarpach w Skomielnej Białej, drogi technologiczne, zabezpieczane osuwiska, pompowana woda z podpór, budowane platformy robocze i grodzone wykopy – czytamy w komunikacie GDDKiA.

W przypadku drugiego z wymienionych odcinków realizowane są roboty ziemne (wykopy, kruszenie skał oraz profilowanie skarpy), prowadzone jest jednocześnie odhumusowanie trasy głównej i roboty strzałowe. W ramach budowy miejsca obsługi podróżnych (MOP) Lubień wykonywany jest nasyp. Z kolei w ramach realizacji MOP Krzeczów prowadzone są prace ziemne przy wykopie i profilowaniu skarpy. Trwa także przebudowa sieci wodociągowej i elektrycznej, kolidujących z inwestycją.

W ramach realizacji odcinka tunelowego prace koncentrują się przy północnym portalu tunelu. Wykonywane są tu wykopy w gruntach skalistych, kruszenie materiału skalistego, zabezpieczenie skarpy tymczasowej gwoździami i siatkami. Budowana jest także kanalizacja deszczowa i wymieniane słupy linii energetycznej napowietrznej na odcinku od Jordanowa do Naprawy.